

Padlemuligheter på Helgelandskysten
· Tips til turer, lengde, overnatting osv
· Kart
· Leie av kajakk
· Utgangspkt
· Tidspunkt
· Spesielle ting
· Hva er særegent for området
Helgeland er et unikt område for padleinteresserte, både uerfarne og erfarne. Området består av flere tusen øyer, holmer og skjær. Flere fjelltopper rundt 1000 m høye med enorm utsikt. Lokalsamfunnene ligger tett og det er et livlig området med mye som skjer. Flere festivaler, nesten en per øy, dersom det er interessant å nevne!J Det er få lange havkryssinger. Lune viker dukker opp bak neste skjær! Gjerne med kritthvite strender.
Området er godt egnet for både dagsturer, helgeturer og lengre turer.
Flotte utgangspunkt er:
· Tonnes
· Stokkvågen
· Nesna
· Sandnessjøen
· Tjøtta
· Brønnøysund
Disse plassene har hurtigbåt/fergeforbindelse med øyriket. Noe som gir muligheten til en enkel retrett dersom uvær dukker opp.
Personlig synest jeg Tonnes er det beste utgangspunktet. Morten på Polarsirkelen maritim har i tillegg et nydelig anlegg å komme til. Overnatting, stamp, mat, båtturer og spesielle ønsker? Tonnes ligger liksom midt i smørøyet.
Den uerfarne kommer seg lett ut til eldorado vhja båt/ferge og hver øy har flotte dagstur muligheter.
Eksempel på helgeturer:
· Tonnes- Rødøy- Nesøya- Tonnes
· Kilboghavn- Nordfjorden- Kilboghavn
· Stokkvågen- Sleneset- Lovund(-Træna, for den erfarne…Pga lang kryssing)
· Nesna- Tomma- Onøy/Lurøy- Tonnes
· Sandnessjøen- Hærøy- Austbø- Sandnessjøen
· Tjøtta- Halsfjorden- Tjøtta
· Brønnøsund(Kjør til Vassbygda)Storvatnet- Fjellvatnet- Eidsvatnet til Eidet- bær 150m Harrangsfjorden- Bindal el Sømna
Langturer:
En flott tur er Brønnøysund- Tonnes(Helgeland på langs). En passelig ukestur i nydelige omgivelser. En fin rute er da Brønnøysund- Vega- Hærøy- Dønna- Tomma- Onøy/Lurøy- Tonnes.
Turene som er beskrevet kan taes som telt turer el rorbu til rorbu el i kombinasjon.
VÆRET:
Været endrer seg fort her i området og det er smart å sjekke værmelding før man starter. Det er bedre med en dag i teltet med ei god bok enn å havne i kraftig vind og høye bølger. Tenk sikkerhet! Snakk med lokalbefolkningen(som mener du er gal i utgangspunktet. Kajakk! Du e jo sinnsyk som tænk på å paddel tel Træna…)Lytt til værmeldingen på P1. Ring Meterologisk institutts værtlf. 82053000 for morgendagen, 82073000 langtidsværet.
Smart å ta med 10-15 liter ferskvann dersom man telter. Bekker eksisterer nesten ikke og det lønner seg å fylle vann i lokalsamfunnene. Folk er veldig hjelpsomme og setter som oftest pris på å få hjelpe padlere på tur. Kanskje vanker det en kaffekopp…
Kajakktralle er kjekt å ha dersom turen avbrytes og ferge/hurtigbåt taes.
Kart som dekker området:
· Helgeland fiske og jakt 1:250 000 Greit oversiktskart
· M711 kartserien 1:50 000 1725II, 1826I,II, 1827I,II,III,IV, 1828III,IV
dekker det meste
· Sjøkart 1:50 000 Nr 53-59
Tid på året:
Tidspunkt ja! Padling på Helgelandskysten kan foregå hele året. Midnattsola er noe for seg selv og kan trekkes fram spesielt. Mai- okt er en fin avgrensning for de som ikke liker å fryse for mye. Juni og juli er perfekt. Kan padle hele døgnet dersom armene ikke faller av deg! Dette er en fantastisk tid med mye liv i fjæra, nydelig lys om natta osv. August er også flott, særlig for de som ønsker å ha det mørkt om natta(Søvnvansker, teltkos?).
LEIE AV KAJAKK
Leie av kajakk og guiding kan organiserers ved Rana SpesialSport. . Bruk gjerne Rana SpesialSport som kontakt for de som har spørsmål og turønsker.
Rana SpesialSport
Forfattet av Knut A Øyjord